Pátek, 26 dubna, 2024
novinky
magazín
Domů Zdraví Rakovinu krve způsobuje Philadelphia chromozom. Pacienti však žijí stejně dlouho jako běžní...

Rakovinu krve způsobuje Philadelphia chromozom. Pacienti však žijí stejně dlouho jako běžní lidé

-

Už 20 let mají pacienti s chronickou myeloidní leukemií k dispozici život zachraňující léčbu. Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML). Zatímco kdysi se na CML umíralo, dnes díky moderní léčbě mohou pacienti žít dlouhá léta plnohodnotný život. Tento rok je výjimečný, protože přesně před 20 lety byla schválena první cílená terapie a díky ní se dramaticky změnila i prognóza onemocnění.

Pravda 22.09.2021 10:00 Maros Havran
Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září.
Taková moderní léčba je dostupná i na Slovensku. Díky ní může každý rok přibližně 60 nově diagnostikovaných pacientů žít plnohodnotný život. Když se vědcům před 20 lety podařilo vyvinout inovativní, molekulárně-cílenou léčbu a po náročných klinických studiích přišel na trh nový lék, obsahující inhibitor tyrozinkinázy k léčbě u pacientů s chronickou myeloidní leukemií, znamenalo to zásadní obrat v terapii. Na trh postupně přišly další molekuly, cíl léčby však zůstal stejný – dosáhnout remise (období bez příznaků) nemoci.

„Většina pacientů s CML má standardní délku života, srovnatelnou s běžnou populací a neumírá v důsledku CML. Já sám jsem příkladem, že s CML se dá plnohodnotně žít, „říká Maroš Havran, zakladatel pacientské organizace CML life, který se po diagnóze onemocnění léčí a stal se otcem tří dětí.

Každý rok si dne 22. září připomínáme …
Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML).
Marošovi Havran CML vstoupila do života před 15 lety. V té době se stále považovala za smrtelnou chorobu. „Nosím v sobě velký obdiv a úctu vůči všem vědcům, lékařům a výzkumníkům, kteří stojí za obrovským úspěchem v podobě vynalezení účinné molekulové léčby na tuto diagnózu. Jejich práce zachránila život obrovskému množství lidí po celém světě, „dodává Havran.

Chronická myeloidní leukémie je zhoubné nádorové onemocnění krvetvorných buněk, které se nacházejí v kostní dřeni. Postihuje lidi v produktivním věku, častěji muže než ženy. Vzniká chybným přemístěním částí genů mezi 9. a 22. chromozom, důsledkem čehož vznikne změněn tzv. Philadelphia chromozom. Právě ten se vyskytuje u více než 95% pacientů s CML a považuje se za příčinu tohoto onemocnění.

Průměrná délka života pacienta s neléčenou CML je 5 let. Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září. V tento den pořádají pacientské sdružení po celém světě s podporou mezinárodního sdružení pacientských organizací CML Advocates Network, kampaně na podporu povědomí o CML.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek