Úterý, 21 března, 2023
novinky
magazín
Domů Rodina Prořezávají vašemu miminku zoubky? Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

Prořezávají vašemu miminku zoubky? Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

-

S prořezáváním mléčných zubů je typicky spojen pláč a podrážděnost způsobené bolestí.

TASR 23.06.2020 15:00 dítě, úsměv, zubyFoto: Shutterstock
První zuby se u dítěte většinou začínají objevovat ve čtvrtém až šestém měsíci života.
Miminka mohou mít bolestivé, oteklé a někdy zduřelé dásně, sklon dávat si do úst prsty nebo různé předměty a mohou vydatnější slinit. Vyskytují se i ztráta chuti k jídlu, neklidný spánek či problémy s usínáním. Pomoci může tekutá strava i odvádění pozornosti. Informuje o tom dětská lékařka Andrea Žemberová.

První zuby se u dítěte většinou začínají objevovat ve čtvrtém až šestém měsíci života. Někdy se však stává, že i roční dítě má stále bezzubý úsměv. „Nejčastěji růst zubů provází zvýšené slinění, plačtivost, kousání všeho, co dětem přijde do cesty, případně vlastních prstů, někdy nechutenství a zhoršený spánek. Pokud má dítě horečku, rýmu nebo řídké stolice, jde již o projev infekce, kterou si donesla do úst neustálým vkládáním hraček, předmětů z okolí nebo vlastních prstů, „říká Žemberová. Pokud tyto příznaky trvají déle než tři dny nebo jsou intenzivní, doporučuje kontaktovat pediatra.

Tolerance bolesti u dětí je podle lékařky různá. Pokud se cítí dobře, není třeba tento proces vůbec řešit. „Pokud je dítě bolavé a plačtivé, můžeme mu pomoci masáží dásní čistým prstem, případně nabídnout Kousátko, které je bezpečné tvarově i použitým materiálem a dá se hygienicky udržovat,“ tvrdí. Není vhodné podávání teplé stravy ani ovocných šťáv, které by mohly bolavé místo ještě více podráždit. Vhodné je upravit stravu na tekutou, která se dá v případě potřeby podávat i brčkem. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a pomáhá odvést pozornost dítěte různými atraktivními činnostmi.

„Existují různé gely na znecitlivění, ale třeba si dávat pozor na jejich složení, protože všechno, co dítěti dáte do úst, se vstřebá do krve o to více, pokud jsou dásně oteklé a prokrvené,“ upozorňuje. Proto je podle ní třeba se vyhnout zejména gelem obsahujícím benzokain, který může poškodit hemoglobin, tedy krevní barvivo přenášející kyslík. Gely utlumí bolest, dáseň mírně znecitliví a dítěti se uleví. Některé však obsahují chemickou sloučeninu lidokain, který sice přináší úlevu od bolesti, ale třeba si uvědomit, že lidokain je anestetikum, které se používá iv nemocnicích při léčbě velkých zdravotních potíží, a na dětský organismus může mít i negativní účinky.

Varuje před potlačováním bolesti dítěte i jinými léky. Na posílení imunity je však vhodné mu v čase prořezávání zubů podávat vitamíny C, B a D, případně probiotika. Riziko různých infekcí je totiž v tomto období přirozeně vysoké, protože děti si dávají do úst vše, co najdou. „Proto by mělo být samozřejmostí i dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, přizpůsobených věku, povaze a temperamentu dítěte,“ uvedla lékařka.

Mléčné zuby jsou menší než trvalé, mají kratší a tenčí kořeny a méně odolnou sklovinu. Ve srovnání s trvalejšími zuby mají i světlejší barvu. Kořeny mléčných zubů se věkem zkracují a celý tento proces končí uvolněním korunky mléčného zubu s úplně spotřebovaným kořenem ze zubního lůžka. Mléčné jednotky za trvalé se vyměňují kolem šesti let věku dítěte.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek