Pátek, 2 června, 2023
novinky
magazín
Domů Rodina 10 tipů, jak můžete šetřit planetu hned teď

10 tipů, jak můžete šetřit planetu hned teď

-

Všechny velké věci se skládají z drobností, a tak je to i s ochranou planety. Každý z nás může k němu přispět svou trochou, přičemž možností máme větší než si možná myslíme. Někdy stačí změnit jen pár našich každodenních zvyků a životnímu prostředí pomůžeme. Přinášíme vám 10 tipů.

 1. Pijte vodu z vodovodu
  Je zdravější, levnější a šetří přírodu od dalších plastových obalů, kterých je i bez toho víc než dost. Pitím vody z vodovodu také snížíte uhlíkovou stopu z nákladů na její přepravu, navíc víte, že ji máte vždy čerstvou, na rozdíl od lahví z obchodu, jejichž putování a skladování je neznámé. Pokud potřebujete měnit chuť, i zde je snadná pomoc. Ochutit ji můžete citrónem, během sezóny bezem, mátou, meduňkou, kolou (bylinka s vůní koly), zázvorem, v krajním případě i domácím sirupem – zkrátka čímkoliv, co máte rádi. Pro ty, kteří musí bublinky, je zde stále výrobník sody. Vodu v lahvích opravdu nemusíte kupovat. Stačí jeden pěkný skleněný džbánek.
 2. Pozor na zbytečné obaly
  Nevytvářet odpad není snadné, zvláště pokud v obchodě nabízejí slovenské rajčata balené po šesti kusech v plastové krabičce a sáčku k tomu. Co se však dá, kupujte bezobalovo, i když ano, tyto obchody jsou dražší. No stále máte možnosti brát zboží od lokálních farmářů a do obyčejných obchodů nosit s sebou vlastní sáčky a tašky na zeleninu, pečivo i na celý nákup. Komu se to zdá zbytečné nebo příliš komplikované, doporučujeme malou hru: Zkuste si doma odkládat každý sáček a každou tašku, kterou si z nákupu přinesete. O pár dní toho budete mít plné zuby a jistě oceníte opakovaně použitelné kapsy.
 3. Šetřete energiemi
  Voda je vzácná stále více, i když si to většina z nás ještě neuvědomuje. Její neplytvanie by mělo být samozřejmostí, tedy žádné otevřené kohouty během čištění zubů ani půlhodinové vystavěný pod horkou sprchou. Šetřete i elektřinou, nenechávejte spotřebiče v stand by režimu, pokud lze, choďte pěšky namísto výtahem (je to mnohem prospěšnější i pro vaše zdraví) a používejte úsporné spotřebiče. Co se týče svícení – podle filozofie feng šuej je lepší platit vyšší účty za elektřinu jako za psychoterapeuta, příjemné přítmí však také ne někdy na škodu. Pokud si například jdete do koupelny pro hřeben, o kterém přesně víte, kde je, nemusíte kvůli těm 10 sekundám svítit.
 4. Vyhněte se chemii
  Reklam na čistící prostředky je nepočítaně, stejně dobře však dosáhnete čistotu v domácnosti i obyčejným octem a sodou. Jsou levnější a navíc neobsahují tolik škodlivých chemikálií. Je pravda, že vám domácnost neprevoňajú, příjemné vůně však lze dosáhnout jinak. Například čerstvě natrhanými květy nebo esenciálními oleji. Do pěkné lahvičky napusťte vodu, nakapejte z vybraného oleje pár kapek a zapíchněte tam pár dřevěných špejlí. Získáte tím voňavou dekoraci.
 5. Pozor na kupované kytice květin
  Krásná kytice většinu lidí potěší, je však rozdíl, zda natrháte květiny z louky nebo zahrady, nebo zda je koupíte v supermarketu. Aktivisté upozorňují, že většina kytic se k nám dováží tisíce kilometrů z jiných kontinentů, zejména z Afriky, kde jsou zalévané pesticidy, které kontaminují půdu, vodu a tak ohrožují zdraví. Kromě toho je tu ještě znečištění ovzduší z jejich přepravy. Nejjistější eko-kytice je tedy vlastnoručně natrhaných. Pokud kupujete, snažte se podpořit domácích pěstitelů. Je potěšitelné, že je máme i na Slovensku. Poznáte je jednoduše – nabízejí sezónní květiny
 6. Palmový olej dejte na zakázanou listinu
  Kvůli výrobě palmového oleje se kácejí deštné pralesy, které lidstvo potřebuje prostě na to, aby mohlo dýchat. Kromě toho jsou také domovem pro množství živočichů a rostlin, které po zničení pralesů nemají kde žít. Palmový olej je ve výrobcích často umně skrytý. Najdete ho nejčastěji v sušenkách, tyčinkách, čokoládách, margarínech, sladkých koláčích z obchodu, bonbonech, nanuky a zmrzlinách, chipsech, slaných krekry, sladkých cereálie, instantních polévkách či jiných instantních nápojích (například káva), tavených sýrech, ochucených dezertech či ochucených jogurtů , bujóny zda v šlehačkách v tubě. Pečlivě proto zkoumání složení průmyslově vyrobených potravin.
 7. Omezte spotřebu masa
  Tento požadavek se může jevit poměrně drzou, zvláště pokud máte maso rádi. Nemusíte se ho však vzdávat úplně, jen omezte jeho spotřebu. Je dobré vědět, že produkce masa vede k znečišťování vody a půdy, extrémní spotřebě vody, masivnímu odlesňování i zhoršení kvality vzduchu.

„Půda v Africe se často využívá nadnárodními korporacemi na pěstování krmiva namísto toho, aby se tam pěstovaly plodiny na nasycení tamních lidí. A krmivo pak putuje do bohatých zemí, abychom si my mohli dovolit náš steak. Nemluvě o tom, kolik vody se utratí při živočišné výrobě.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek