Čtvrtek, 1 června, 2023
novinky
magazín
Domů Pro Ženy Okna na noc zavřít či otevřít? Chcete-li se dobře vyspat, pak jednoznačně...

Okna na noc zavřít či otevřít? Chcete-li se dobře vyspat, pak jednoznačně …

-

Jak spíte vy? Při zavřeném či otevřeném okně? Fanoušci otevřeného okna mají svůj silný argument – čerstvý vzduch je pro spánek dobrý, či ne?

Pravda 22.09.2021 13:00 žena, spánek, usínání, noc, špatný spánek, … Foto: Shutterstock
Jak se vám spalo při otevřeném okně?
To určitě ano, ale otevřené okno přece jen až takovou výhrou není. Proč? Zde je odpověď, se kterou přišli vědci z Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči.

Hlavním důvodem, proč horší spíme při otevřeném okně, je hluk z dopravy. Právě hluk má velký vliv na naši pohodu a zdraví a to zejména v noci. Dokonce i tehdy, když zdravě spíme a hluk nijak speciálně nevnímáme.

ložnice, korál
ČTĚTE VÍCE
Postel orientovaná hlavou k oknům? Zrcadlo oproti ní? Ne! Jak by měla vypadat vaše ložnice?
V závislosti na tom, kde žijete, je hluk z dopravy více či méně výrazný. Jakmile však pod našimi okny projde i jen jedno auto, tělo uvolní stresové hormony, které mohou způsobit prudký nárůst cholesterolu a krevního tlaku. To zase může zvýšit riziko kardiovaskulárních chorob. I duševní choroby, jakými jsou deprese nebo úzkost, mohou být „živené“ právě nočním stresem.

Čím hlasitější je hluk z ulice, tím více je narušena noční fáze regenerace těla. Pokud žijete ve městě, před spaním byste měli okno jednoznačně zavřít, podle studie. Pokud i přes uzavřenému oknu slyšíte hluk dopravy, klidnější spaní vám mohou zajistit speciální závěsy, venkovní žaluzie i špunty do uší.

Před spaním si však pokoj pořádně vyvětrejte. Tak dosáhnete správnou teplotu ložnice a v noci je v místnosti dostatek čerstvého vzduchu i bez otevřeného okna.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek