Neděle, 25 září, 2022
novinky
magazín
Domů Blog

Žádná cesta k cíli není snadná, ale v odborných rukách to jde daleko lépe

0

Pokud jste se rozhodli, že uděláte něco se svým vzhledem a vizáží, tak to skutečně nemusí být ani jednoduchá cesta, pokud si samozřejmě nezvolíte profesionály v oboru na krásu. A i když vám v kosmetickém salónu umí dobře poradit a ošetřit pleť, přesto je zapotřebí udělat krok ještě o něco výš.

Cílem je odstranění dlouhodobých problémů

Kosmetické salóny jsou velmi užitečným místem, kde se dozvíte, jakou máte pleť, jaké přípravky jsou pro vás nejvhodnější a mnohé další informace, které vám pomohou být krásnějšími. Samozřejmě tím podpoříte i jistý odpočinek, který si mnohdy nedokážete v běžném denním shonu ani dopřát. Nicméně se složitými estetickými nedostatky si zde moc neporadí. Co naplat, tady se musí trochu jinak. Určitě stojí za zmínku, že jistou pomoc vám poskytne klinika estetické medicíny v Praze. Pracují zde odborní specialisté, kteří se soustředí na problémy, které nejvíce jejich klienty sužují.

Co vám zde čeká?

  • Profesionální estetické služby, které se provádí s ohledem na zdravotní stav klientů, bez bolestí a bez hospitalizace.
  • Zákroky provádí pouze zkušení lékaři, kteří se neustále vzdělávají a vyhledávají ty nejlepší možnosti. Tento individuální přístup je jedinečný, protože každý skutečně potřebuje něco jiného a jiný postup při odstranění problémů.
  • Příjemné prostředí je velmi důležité, jelikož jedině tak se budete cítit dobře.
  • Nechybí ani moderní technologie, kdy toto špičkové vybavení je samozřejmě certifikované a plně schválené.

Služby, které vás mohou zajímat

  • Vyhlazení mimických vrásek, které se mohou začít objevovat již po třicátém věku života.
  • Krásně vám zde omladí pleť a provedou lifting obličeje.
  • Můžete se zaměřit na formování postavy nebo odstranění celulitidy.
  • Modelace obličeje je nesmírně důležitým zásahem a nejčastěji se v tomto případě vyhledává zvětšení rtů.
  • Stranou nezůstávají ani vlasy, zvláště pokud zjistíte jejich nadměrnou ztrátu. Je ale pravdou, že když s tímto problémem přijdete pozdě, tak už vám těžko někdo bude moci efektivně pomoci a budete se muset nejspíše zajímat o transplantaci.
  • Oční okolí trápí jak ženy, tak muže a nejčastěji se v tomto případě provádí operace očních víček.

To je samozřejmě pouze malá ochutnávka estetických problémů, které mají skutečné řešení.

Nezáleží na vašem věku, jak nyní vypadáte, ale na tom, co s tím budete dělat

0

Proč jsou lidé šťastní i v pokročilém věku, když se jim mládí ztratilo v nedohlednu? Odpověď je jednoduchá, žijí ho totiž smysluplně. Nepřipouští si, že je bude lámat vysoké číslo a hledají cesty, jak si vše dostatečně užít. A to je velmi správný postoj a zároveň výzva.

Život nekončí s vráskami

Je pravdou, že jakmile začne přibývat věk, tak se jednoduše začíná měnit celé tělo. Nějaké kilo navíc, vrásky na obličeji, únava si píše do tváře scénář a nemluvě o kruzích pod očima, protože ten spánek už také není to, co býval. Pravdou ovšem je, že tímto život nekončí a naopak je zde prostor pro nové věci. Dokonce i v pokročilém věku můžete si nechat formovat postavu pěkně na míru. Ne, skutečně to není o plastikách nebo různých chirurgických operacích. Je to jen o rozhodnutí chtít znovu začít a prožít ještě krásné chvíle. Sebevědomí vám totiž zaručeně pozvedne i mladší tvář, kterou umí vykouzlit v salónu krásy v Praze. A jestli chcete ještě prozradit tajemství, tak proměna není jen na chvíli, můžete si ji dostatečně užít i dlouhé měsíce.

S kvalitní kosmetikou to půjde lépe

Kosmetický salón BeautyShape přistupuje velmi individuálně ke svým klientům. Podle posouzení a rozboru pleti zvolí takové ošetření, které podpoří kvalitní profesionální kosmetikou, která svým složením bude vyživovat místa, která potřebují rozhodně podpořit. Takový omlazující hydratační krém Comfort Zone Skin Regimen Tripeptide Cream je například mimo jiné složen z extraktu z pampelišky, který chrání pleť před znečištěním a zanechá ji pevnou, pružnou a skutečně dostatečně hydratovanou po celý den. Jinak 96 % složek je z přírodního původu.

Problémy s vlasy řeší odborník

Pokud nastane situace, že dochází k vypadávání vlasů, poté není třeba vyčkávat, co se bude dít dál. Stačí se obrátit na lékaře, kteří mají zkušenosti s aplikací plazmy a podpořit tak nejen růst vlasů, ale především jejich pevnost. Na pohled budou vlasy zdravé a s efektem mládí. Neposlušné kadeře se zase dají jednoduše zkrotit keratinem na vlasy, který je narovná a tento efekt je přirozeně dlouhodobou záležitostí, tudíž se vždy vyplatí. Navíc ošetření vlasů přináší další příznivé benefity.

Pravidelná péče o kávovar – podpora životnosti

0

Většina z těch, kteří si pořídí domů kávovar, jsou velmi pravděpodobně milovníky dobré kávy. Nechat se nalákat nádhernou vůní pomletých kávových zrn a poté okusit nakyslou chuť kávy způsobenou nečistou hadičkou, kterou mléko nateklo do hrníčku je něco, co nám může pěkně znepříjemnit den. Proto, pokud si pořídíte kávovar, nezapomínejte na jeho pravidelnou údržbu. Je to stroj jako každý jiný – potřebuje starostlivost a péči, která následně podpoří životnost.

Čisticí tablety do kávovaru

Prvním krokem v péči o čisté cesty kávovaru jsou čisticí tablety do kávovaru. Kávová zrna obsahují přírodní oleje. Jakmile jsou rozemleta, zbytky oleje se zachytávají do cest kávovaru. Čím déle necháte kávovar nečištěný, tím více usazenin se v něm bude nacházet, a to rozhodně nebude šálkem vaší kávy.

Co s tvrdou vodou?

Máte doma tvrdou vodu? Jak to poznáte? Když vám zaschnou kapky vody na nerezovém odkapávači nebo na bateriích, zanechají bílé skvrny. Čím jsou skvrny výraznější, tím tvrdší voda je. Vodu, která přitéká z městské kanalizace příliš neovlivníte, můžete jí ale přizpůsobit četnost používání odvápňovacích prostředků. Odvápňovač kávovarů účinně odstraňuje usazený vodní kámen nejen z kávovaru. Pokud si ho pořídíte, je možné využít ho také k vyčištění varné konvice, pračky a dalších spotřebičů, na kterých se vodní kámen vyskytuje. Jakmile váš kávovar ohlásí potřebu odvápnění, nalejte předepsané množství prostředku do nádoby s vodou a spusťte proces.

Krémová pěna a našlehané mléko

Pijete rádi cappuccino nebo caffè-latte? Nezapomínejte udržovat mléčné cesty čisté. Po každém použití je propláchněte vodou, aby zde nezasychalo a nezkysalo mléko. Čas od času také využijte čistič mléčných cest pro lepší a dokonalejší péči o kávovar.

Všechny uvedené prostředky jsou vhodné pro kávovary De’longhi, Dolce Gusto, Jura, Nespresso, Philips a další.

Máte malé dítě? Nevadí, i vy si můžete najít skvělou práci na Personalistka.cz

0

Mít malé dítě je radost. A ta by vás neměla přecházet ani v okamžiku, kdy vám dochází, že si budete muset hledat práci. Na tom by nic nebylo. Pokud však nemáte hlídání prostřednictvím školky, babiček ani jiných příbuzných, nebo třeba chůvy, možná máte obavy, že jednoduše nemůžete najít vhodnou práce, do níž budete moct chodit. Ve skutečnosti jde i s malým dítkem vykonávat zaměstnání, které vás bude bavit a naplňovat.

Kde hledat novou práci

Jako první vás jistě napadne Úřad práce. Ano, ale rozhodně byste neměly hledat jen tady. Na ÚP dochází spousta uchazečů o práci, zvláště specifických zaměstnání je zde pomálu a především časem musíte vzít i práci, která vás absolutně nebaví, jinak nedostanete další finanční dávku. Stejně tak vám budou nabízeny rekvalifikační kurzy, abyste se k nějaké práci lépe hodila.

Toto vše nemusí proběhnout. Stačí, abyste si hledala práci i svépomocí. Na internetu si denně prohlédněte nové inzeráty práce, které vloží personální agentury. Sledujte i místní periodika, v nichž by se mohla objevit pozice pro vás.

Hledat ale určitě nezapomeňte u svých přátel a známých. Třeba vědí o práci, kterou vykonává z domu jejich žena, sestra, švagrová, sousedka, kamarádka… Navíc to, že vás někdo osobně zná, ví, že jste zodpovědná, solidní, máte smysl pro spravedlnost, nechybí vám soutěživost, jste veselá kopa a vždy si poradíte, to vám může také pomoci najít práci přes známé.

Jaké zaměstnání by vás mohlo zajímat

Protože máte malé dítko a řešíte jeho hlídání, určitě vám bude vyhovovat práce z domova. Tímto způsobem se dá vykonávat spousta prací. Např. operátorka call centra, copywriter, účetní, asistentka, sekretářka, překladatelka, redaktorka…

Pokud se budete stavit k hledání nového zaměstnání aktivně, určitě se vám dříve či později podaří najít práci, která vám bude vyhovovat a bude vás bavit. Navíc ji budete dělat v čase, kdy vám to bude vyhovovat.

Karneol, kámen slavných a mocných

0

Karneol je kámen, který je díky intenzivnímu barevnému odstínu oblíbený mezi běžnými „smrtelníky“, ale nosily ho i významné osobnosti. Zvláště oblíbený byl v éře art deco.

Legendy praví, že dokonce samotný prorok Mohamed prý nosíval na pravé ruce karneol zasazený do stříbra, aby mu přinesl štěstí a odvrátil závist. Vikingští nájezdníci údajně karneol u sebe měli také. Nemělo jim to však dodat odvahu, ale snížit stres, kterému na svých výpravách podléhali. Plenit vesnice jistě nebylo psychicky jednoduché ani pro útočníky, poznamenávají k tomuto s jistou nadsázkou dostupné prameny.

Během historie si minerál oblíbili také na královských dvorech, kde ho využívali k symbolické „mluvě“ kamenů. Tato tradice se uchytila hlavně na dvoře francouzském a anglickém. Měl-li šlechtic brož konkrétně s karneolem, vzkazoval tím jednoduše, že přeje hodně štěstí.

Karneol tak představuje mimořádně mocný kámen s mnoha mocnými účinky. Ať mu již věříte či nikoli, šperky z něj vás zaručeně okouzlí. Který bude ten pravý pro vás?

Rakovinu krve způsobuje Philadelphia chromozom. Pacienti však žijí stejně dlouho jako běžní lidé

0

Už 20 let mají pacienti s chronickou myeloidní leukemií k dispozici život zachraňující léčbu. Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML). Zatímco kdysi se na CML umíralo, dnes díky moderní léčbě mohou pacienti žít dlouhá léta plnohodnotný život. Tento rok je výjimečný, protože přesně před 20 lety byla schválena první cílená terapie a díky ní se dramaticky změnila i prognóza onemocnění.

Pravda 22.09.2021 10:00 Maros Havran
Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září.
Taková moderní léčba je dostupná i na Slovensku. Díky ní může každý rok přibližně 60 nově diagnostikovaných pacientů žít plnohodnotný život. Když se vědcům před 20 lety podařilo vyvinout inovativní, molekulárně-cílenou léčbu a po náročných klinických studiích přišel na trh nový lék, obsahující inhibitor tyrozinkinázy k léčbě u pacientů s chronickou myeloidní leukemií, znamenalo to zásadní obrat v terapii. Na trh postupně přišly další molekuly, cíl léčby však zůstal stejný – dosáhnout remise (období bez příznaků) nemoci.

„Většina pacientů s CML má standardní délku života, srovnatelnou s běžnou populací a neumírá v důsledku CML. Já sám jsem příkladem, že s CML se dá plnohodnotně žít, „říká Maroš Havran, zakladatel pacientské organizace CML life, který se po diagnóze onemocnění léčí a stal se otcem tří dětí.

Každý rok si dne 22. září připomínáme …
Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML).
Marošovi Havran CML vstoupila do života před 15 lety. V té době se stále považovala za smrtelnou chorobu. „Nosím v sobě velký obdiv a úctu vůči všem vědcům, lékařům a výzkumníkům, kteří stojí za obrovským úspěchem v podobě vynalezení účinné molekulové léčby na tuto diagnózu. Jejich práce zachránila život obrovskému množství lidí po celém světě, „dodává Havran.

Chronická myeloidní leukémie je zhoubné nádorové onemocnění krvetvorných buněk, které se nacházejí v kostní dřeni. Postihuje lidi v produktivním věku, častěji muže než ženy. Vzniká chybným přemístěním částí genů mezi 9. a 22. chromozom, důsledkem čehož vznikne změněn tzv. Philadelphia chromozom. Právě ten se vyskytuje u více než 95% pacientů s CML a považuje se za příčinu tohoto onemocnění.

Průměrná délka života pacienta s neléčenou CML je 5 let. Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září. V tento den pořádají pacientské sdružení po celém světě s podporou mezinárodního sdružení pacientských organizací CML Advocates Network, kampaně na podporu povědomí o CML.

Školákovi zjistili, že nemá zárodky trvalých zubů

0

Ne všichni rodiče si uvědomují, že zubař není čelistní ortoped, avšak každý čelistní ortopéd je i zubním lékařem. V jakém věku dítěte je nejlepší navštívit čelistního ortopeda a kdy je již ukončen vývoj obličeje? Jaké zlozvyky vedou ke špatnému postavení zubů a opraví se obrácený nebo zkřížený skus sám od sebe?

Bianka Stuppacherová, Pravda 21.09.2021 06:00

Noční strojek, legenda mezi čelistními ortopedy, ve skutečnosti neexistuje! Proč? Říká prezident České ortodontické společnosti Dr. MED. DENT. Marian Sabo.

Zdravotní problémy? Možná máte „děravé střevo“

0

Stěna našeho střeva tvoří naše nejrozsáhlejší propojení s vnějším světem. Plocha tenkého střeva má díky střevním klkom přibližně 300 čtverečních metrů. Pro srovnání – tenisový kurt určený na čtyřhru má plochu 260 čtverečních metrů.

Bianka Stuppacherová, Pravda 22.09.2021 06:00 ruce, břicho, srdce, trávení, střevo, probiotikáFoto: Shutterstock
Současný názor o důležitosti probiotik byl poprvé vysloven již počátkem 20. století ruským biologem a držitelem Nobelovy ceny Iľjom Mečnikovom.
Střevní stěna má za úkol získat maximum živin a dalších látek z potravy, a přitom do těla na této obrovské ploše vpustit co nejméně škodlivin. V tom spočívá její bariérová funkce. Představme si sliznici střeva jako síť s drobnými otvory, která dovnitř propustí pouze látky s určitou velikostí. Velikost těchto ok je tedy rozhodující pro vstřebávání živin. Pokud je však něco v nepořádku, otvory v síti se zvětší a do těla začnou proudit látky, které tam nemají co hledat.

Stres zvyšuje propustnost střev
V jakých situacích k tomu dochází? Dávný stresový mechanismus spouští v těle reakci „Uteč nebo bojuj“. V minulosti v nebezpečné situaci byl člověk díky vyplaveným stresovým hormonům schopen utíkat nebo bojovat – zachránit si život. V této „akutní situaci“ naše tělo dokáže prudce zvýšit propustnost střev, a tím umožnit organismu vyšší příliv potřebné energie. Na druhé straně – zvýšením propustnosti střeva tělo zaplaví i škodliviny navíc, protože bariérová funkce střeva se sníží.

Bohužel, tento mechanismus funguje i při chronickém stresu, který současná moderní doba přináší mnohem častěji ve srovnání s dávnými časy, když se člověk ocitl v nebezpečí ohrožení života jen z času na čas. Pokud se chronickému stresu nenaučíme různými technikami či změnou způsobu života bránit, ocitáme se v ohrožení permanentně.

Lidé by měli mít harmonické vztahy nejen s … Foto: Shutterstock
Lidé by měli mít harmonické vztahy nejen s jinými lidmi, ale také s mikroby, které jsou naší součástí.
Zvýšená propustnost = zánět
Propustnost střev rovněž ovlivňují střevní bakterie – a to oběma směry. Probiotické kmeny pomáhají udržovat střevní bariéru, ale mnoho patologických bakterií (Helicobacter, zlatý stafylokok, salmonela …) střevní propustnost zvyšují a bariérovou funkci střev zhoršují. Kromě toho propustnost střeva zvyšuje i západní typ stravování (vysokotučná dieta), i proto mají obézní lidé v těle chronický zánět a vyšší hladinu endotoxinů. Vylučující se zánětlivé toxiny aktivují nadměrné vylučování střevní bílkoviny, tzv. zonulínu. Právě zonulín určuje propustnost střevního obsahu přes střevní sliznici do oběhové soustavy. Pokud se aktivuje nadměrně, buňky střevní sliznice se zmenší více, než je povoleno, mikropóry mezi nimi se rozšíří a vznikne nadměrná, patologická propustnost střeva. Viry, toxiny, dokonce celé bakterie pronikají do lymfatické tkáně a do krve. „Oka na síti“ jsou jednoduše příliš velké a přepadává nimi i to, co nemá.

Procesy kolem propustnosti střev se v posledních letech intenzivně zkoumají. Jejich pochopení není zcela jednoduché, což se však ví, je fakt, že zvýšená propustnost střeva vede u každého člověka k zvýšené hladině tzv. endotoxinů v krvi a k ​​chronickému zánětu (resp. se zhorší již existující zánět v těle: ekzém, akné, rosacea atd.). Je dokázáno, že při akutním vzplanutí ekzému je hladina endotoxinů například u pacienta s atopickým ekzémem až 60 krát vyšší ve srovnání se zdravým člověkem!

Děravé střevo není oficiální diagnóza
Změna v propustnosti střev má podíl na vzniku a zhoršení mnoha nemocí, například v rámci metabolického syndromu (ateroskleróza, hypertenze, cukrovka), při zánětech střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), v případě psychiatrických nemocí jako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, autismus, deprese či chronický únavový syndrom.

I proto se v posledním období věnuje zvýšená pozornost problematice tzv. mikrobiómu. Je to souhrn genů všech mikroorganismů, které osidlují naše tělo – bakterií, virů, kvasinek, hub či plísní. A z nich je nejznámější a najprebádanejší právě střevní mikrobióm. Ten má přibližně takový počet buněk mikroorganismů, jako je počet buněk těla. A 150-krát více genů. Hraje svou roli při mnoha onemocněních, rovněž při syndromu zvýšené propustnosti střev (anglicky Leaky gut, děravé střevo).

Tři různé osudy, jeden boj: Za zdraví

0

Úraz, vážné onemocnění, zdravotní postižení. S poznáním, že zdraví je nejdůležitější, přichází často i další zjištění: Bez peněz je boj za zdraví náročnější, často nemožný.

OUR MEDIA SR – ADteam (sponzorovaný obsah) 20.09.2021 14:38 kristianko2nFoto: archiv Kristiánkovej rodiny
Kristiánkovi rodiče získali prostředky na speciální rehabilitace v Berlíně.
Jen za peníze se dají nakoupit léky, terapie, zdravotnické prostředky. Zákon však přesně stanoví, které z nich může zdravotní pojišťovna uhradit z veřejného zdravotního pojištění a které ne.

Již téměř deset let přispívá zdravotní pojišťovna Důvěra svým pojištěncům na potřebnou léčbu nad rámec zákona. Své o tom ví více než 1200 pojištěnců, kterým za tento čas rozdělila více než 1,5 milionu eur.

I Bojovníci za zdraví – Ninka, Kristiánko a Diana, kteří dostali finanční příspěvek od Důvěry v uplynulých měsících.

Nejprve kašel, pak nehybná ruka
Ninka dostala grant na speciální rehabilitaci … Foto: archiv Ninkinej rodiny
Ninka dostala grant na speciální rehabilitaci ruky.
Do 8 let byla Ninka zdravým dítětem. Koncem října 2019 dostala křečový kašel. Diagnóza: bronchitida. Později se zjistilo, že má zánět míchy.

Začala se jí třást levá ruka, později jí přestala hýbat úplně. Aby postiženou ruku co nejvíce rozhýbala, potřebuje neustálou rehabilitaci. „Bohužel, rehabilitace v našem regionu a v domácím prostředí nejsou natolik intenzivně, jak by potřebovala. A v soukromých rehabilitačních centrech, které zdravotní pojišťovny neproplácejí, jsou finančně velmi náročné, „říká máma dnes desetileté Ninka Eva.

Ninkine pokroky, a když malé, jsou pro rodinu velkým krokem k vytouženému cíli. Tím je co nejvíce rozhýbat Ninkinu ​​ruku.
Ninka má jednou ročně nárok na 28-denní lázeňský pobyt, který jí proplatí zdravotní pojišťovna, což však nestačí. „Proto jsme se rozhodli požádat o grant zdravotní pojišťovnu Důvěra.“

Rehabilitační pobyt, na který dostala Ninka finanční příspěvek, má již za sebou a její maminka vidí pokroky. „I když malé, ale pro nás jsou i malé pokroky velkým krokem k vytouženému cíli. Tím je rozhýbat Ninkinu ​​ruku, nejlépe na sto procent. Nebo alespoň do té míry, aby věděla v budoucnu provádět sama všechny samoobslužné činnosti bez asistence, „dodává Ninkina máma.

Kristiánko ještě může vidět
Kristiánko se speciálními hračkami.Foto: archiv Kristiánkovej rodiny
Kristiánko se speciálními hračkami.
Když měl Kristiánko tři měsíce, lékařka si všimla, že zvláštní koulí očima a nereaguje na světlo ani na předměty. Diagnóza zněla hypoplazie zrakových nervů a chiazmy. Lidé s tímto onemocněním mohou vidět všechno, a nemusí vidět vůbec nic.

Kristiánko čtyřnožka ve své dětském pokoji a nenaráží do stěn, směje se na blikajících světýlkách, je to malý zázrak.
„Báli jsme se, že nás náš syn nikdy neuvidí. Začali jsme dělat vše proto, aby se jeho zrak zlepšil. Zatímco se jeho mozek vyvíjí, máme šanci zlepšit jeho zrakové funkce, „říká maminka Zuzana. Rodiče jednoletého chlapečka každý den stimulují jeho zrak světýlky, speciálními světelnými tabulemi, senzorickými hračkami. Od lékařů dostali doporučení absolvovat terapii elektrickými impulsy. Problém je v tom, že je drahá, zdravotní pojišťovny ji neproplácejí a nejblíže se provádí až v Berlíně.

V grantovém programu Důvěry požádali Kristiánkovi rodiče o proplacení části nákladů na první léčení. Uspěli a první terapii už mají za sebou.

„Vidíme první pokroky. Kristiánko začal vnímat velké předměty, umí je rozlišit, například gymnastický balón, počítadlo a světelnou tabuli. Čtyřnožka ve své dětském pokoji a nenaráží do stěn, směje se na blikajících světýlkách, „vysvětluje matka Zuzana.

Chlapeček sice stále nezaostřuje a nevidí malé předměty, rodiče však věří, že i to se časem podaří. „Věříme, že časem rozpozná, že máma je máma a táta je táta,“ uzavírá Zuzana.

Příroda nabízí pomocníky pro žíly. Kteří jsou to?

0

Krev v lidském těle rozvádějí cévy, které se dále člení na tepny rozvádějící krev směrem od srdce a žíly přivádějící krev směrem k srdci. I žíly mohou onemocnět a dokážou nás potrápit.

bs, Pravda 23.09.2021 06:00 pohanka, zdravá strava, celiakie, bezlepkové … Foto: Shutterstock
Pohanka je bezlepková potravina. Vhodná i pro celiatiky.
Pokud bychom změřili na délku každou žílu, tepnu a vlásečnice (céva propojující tepny a žíly) v těle normálního dospělého člověka, dostali bychom se na neuvěřitelné číslo 100 tisíc km. Je to mimochodem více než dvojnásobek obvodu naší planety a necelá čtvrtina vzdálenosti ze Země na Měsíc. Takže není překvapením, že v celém tomto kilometrovém prostoru se můžeme setkat s problémy, a to především v žilách, které se nacházejí v našich nohách. Naše žíly na nohách mají nelehký úkol při pumpování krve proti směru gravitace až ke našemu srdci.

Pokud má krev potíže s pohybem nahoru od nohou, žilní stěny se oslabují a chlopně v jejich nitru se poškozují. Poškozené chlopně přestávají fungovat, krev začíná padat i směrem dolů (tzv. Reflux), a to má za následek vytváření křečových nebo pavoučích žilek. Mezi další příznaky patří nepříjemné mravenčení, pálení, pocity těžkých nohou a otoky, které se projevují zejména večer.

Chirurg Július Muranský: Jak se operují křečové žíly?
Včasná změna životního stylu dokáže výrazně zpomalit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, zabránit části infarktů a cévních mozkových příhod. Měli bychom do svých životů zařadit více pohybu a konzumovat kvalitní potraviny. Příroda v sobě ukrývá poklady, které nám mohou pomoci při podpoře zdraví cév.

Skvělou potravinou je například pohanka (na fotografii). I když se o ní říká, že je to „jídlo chudých“, pro žilní zdraví neexistuje lepší potravina. Pohanka je totiž nejdůležitějším přírodním zdrojem rutinu. Tato látka (ve skutečnosti jde spíše o komplex látek) patří mezi rostlinné flavonoidy. Rutin zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, čímž je chrání před popraskáním. Může tedy pomoci při všech zdravotních problémech, které s tím souvisí – křečových žilách, popraskaných žilkách v obličeji, sklonu ke krvácení (z nosu, dásní). Rutin v těle funguje ve spolupráci s vitaminem C (navzájem podporují svou schopnost působit v těle jako antioxidant).

Jetel luční je další bylinkou, kterou používali již naši předkové na rozmanité neduhy. Sice jde o skromně vypadající rostlinku, ta však v sobě ukrývá významné účinky na naše zdraví. Zvyšuje elasticitu a pevnost cév a kapilárních stěn. Navíc pomáhá ženám s příznaky spojenými s menopauzou.

Hloh byl odpradávna označován za bylinku „na srdce“. Látky, které v něm najdeme, prospívají srdci i krevnímu oběhu, stimulují srdeční sval a zlepšují prokrvení celého organismu. A mezi další bylinky patří rdesno ptačí, řebříček obecný (lidově nazývaný řebříček) nebo šipka.

Nejnovější články