Pátek, 21 ledna, 2022
novinky
magazín
Domů Blog

Karneol, kámen slavných a mocných

0

Karneol je kámen, který je díky intenzivnímu barevnému odstínu oblíbený mezi běžnými „smrtelníky“, ale nosily ho i významné osobnosti. Zvláště oblíbený byl v éře art deco.

Legendy praví, že dokonce samotný prorok Mohamed prý nosíval na pravé ruce karneol zasazený do stříbra, aby mu přinesl štěstí a odvrátil závist. Vikingští nájezdníci údajně karneol u sebe měli také. Nemělo jim to však dodat odvahu, ale snížit stres, kterému na svých výpravách podléhali. Plenit vesnice jistě nebylo psychicky jednoduché ani pro útočníky, poznamenávají k tomuto s jistou nadsázkou dostupné prameny.

Během historie si minerál oblíbili také na královských dvorech, kde ho využívali k symbolické „mluvě“ kamenů. Tato tradice se uchytila hlavně na dvoře francouzském a anglickém. Měl-li šlechtic brož konkrétně s karneolem, vzkazoval tím jednoduše, že přeje hodně štěstí.

Karneol tak představuje mimořádně mocný kámen s mnoha mocnými účinky. Ať mu již věříte či nikoli, šperky z něj vás zaručeně okouzlí. Který bude ten pravý pro vás?

Rakovinu krve způsobuje Philadelphia chromozom. Pacienti však žijí stejně dlouho jako běžní lidé

0

Už 20 let mají pacienti s chronickou myeloidní leukemií k dispozici život zachraňující léčbu. Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML). Zatímco kdysi se na CML umíralo, dnes díky moderní léčbě mohou pacienti žít dlouhá léta plnohodnotný život. Tento rok je výjimečný, protože přesně před 20 lety byla schválena první cílená terapie a díky ní se dramaticky změnila i prognóza onemocnění.

Pravda 22.09.2021 10:00 Maros Havran
Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září.
Taková moderní léčba je dostupná i na Slovensku. Díky ní může každý rok přibližně 60 nově diagnostikovaných pacientů žít plnohodnotný život. Když se vědcům před 20 lety podařilo vyvinout inovativní, molekulárně-cílenou léčbu a po náročných klinických studiích přišel na trh nový lék, obsahující inhibitor tyrozinkinázy k léčbě u pacientů s chronickou myeloidní leukemií, znamenalo to zásadní obrat v terapii. Na trh postupně přišly další molekuly, cíl léčby však zůstal stejný – dosáhnout remise (období bez příznaků) nemoci.

„Většina pacientů s CML má standardní délku života, srovnatelnou s běžnou populací a neumírá v důsledku CML. Já sám jsem příkladem, že s CML se dá plnohodnotně žít, „říká Maroš Havran, zakladatel pacientské organizace CML life, který se po diagnóze onemocnění léčí a stal se otcem tří dětí.

Každý rok si dne 22. září připomínáme …
Každý rok si dne 22. září připomínáme Světový den chronické myeloidní leukémie (CML).
Marošovi Havran CML vstoupila do života před 15 lety. V té době se stále považovala za smrtelnou chorobu. „Nosím v sobě velký obdiv a úctu vůči všem vědcům, lékařům a výzkumníkům, kteří stojí za obrovským úspěchem v podobě vynalezení účinné molekulové léčby na tuto diagnózu. Jejich práce zachránila život obrovskému množství lidí po celém světě, „dodává Havran.

Chronická myeloidní leukémie je zhoubné nádorové onemocnění krvetvorných buněk, které se nacházejí v kostní dřeni. Postihuje lidi v produktivním věku, častěji muže než ženy. Vzniká chybným přemístěním částí genů mezi 9. a 22. chromozom, důsledkem čehož vznikne změněn tzv. Philadelphia chromozom. Právě ten se vyskytuje u více než 95% pacientů s CML a považuje se za příčinu tohoto onemocnění.

Průměrná délka života pacienta s neléčenou CML je 5 let. Čísla 22 a 9 se staly symbolikou nemoci, a proto si Světový den chronické myeloidní leukémie připomínáme právě 22. září. V tento den pořádají pacientské sdružení po celém světě s podporou mezinárodního sdružení pacientských organizací CML Advocates Network, kampaně na podporu povědomí o CML.

Školákovi zjistili, že nemá zárodky trvalých zubů

0

Ne všichni rodiče si uvědomují, že zubař není čelistní ortoped, avšak každý čelistní ortopéd je i zubním lékařem. V jakém věku dítěte je nejlepší navštívit čelistního ortopeda a kdy je již ukončen vývoj obličeje? Jaké zlozvyky vedou ke špatnému postavení zubů a opraví se obrácený nebo zkřížený skus sám od sebe?

Bianka Stuppacherová, Pravda 21.09.2021 06:00

Noční strojek, legenda mezi čelistními ortopedy, ve skutečnosti neexistuje! Proč? Říká prezident České ortodontické společnosti Dr. MED. DENT. Marian Sabo.

Zdravotní problémy? Možná máte „děravé střevo“

0

Stěna našeho střeva tvoří naše nejrozsáhlejší propojení s vnějším světem. Plocha tenkého střeva má díky střevním klkom přibližně 300 čtverečních metrů. Pro srovnání – tenisový kurt určený na čtyřhru má plochu 260 čtverečních metrů.

Bianka Stuppacherová, Pravda 22.09.2021 06:00 ruce, břicho, srdce, trávení, střevo, probiotikáFoto: Shutterstock
Současný názor o důležitosti probiotik byl poprvé vysloven již počátkem 20. století ruským biologem a držitelem Nobelovy ceny Iľjom Mečnikovom.
Střevní stěna má za úkol získat maximum živin a dalších látek z potravy, a přitom do těla na této obrovské ploše vpustit co nejméně škodlivin. V tom spočívá její bariérová funkce. Představme si sliznici střeva jako síť s drobnými otvory, která dovnitř propustí pouze látky s určitou velikostí. Velikost těchto ok je tedy rozhodující pro vstřebávání živin. Pokud je však něco v nepořádku, otvory v síti se zvětší a do těla začnou proudit látky, které tam nemají co hledat.

Stres zvyšuje propustnost střev
V jakých situacích k tomu dochází? Dávný stresový mechanismus spouští v těle reakci „Uteč nebo bojuj“. V minulosti v nebezpečné situaci byl člověk díky vyplaveným stresovým hormonům schopen utíkat nebo bojovat – zachránit si život. V této „akutní situaci“ naše tělo dokáže prudce zvýšit propustnost střev, a tím umožnit organismu vyšší příliv potřebné energie. Na druhé straně – zvýšením propustnosti střeva tělo zaplaví i škodliviny navíc, protože bariérová funkce střeva se sníží.

Bohužel, tento mechanismus funguje i při chronickém stresu, který současná moderní doba přináší mnohem častěji ve srovnání s dávnými časy, když se člověk ocitl v nebezpečí ohrožení života jen z času na čas. Pokud se chronickému stresu nenaučíme různými technikami či změnou způsobu života bránit, ocitáme se v ohrožení permanentně.

Lidé by měli mít harmonické vztahy nejen s … Foto: Shutterstock
Lidé by měli mít harmonické vztahy nejen s jinými lidmi, ale také s mikroby, které jsou naší součástí.
Zvýšená propustnost = zánět
Propustnost střev rovněž ovlivňují střevní bakterie – a to oběma směry. Probiotické kmeny pomáhají udržovat střevní bariéru, ale mnoho patologických bakterií (Helicobacter, zlatý stafylokok, salmonela …) střevní propustnost zvyšují a bariérovou funkci střev zhoršují. Kromě toho propustnost střeva zvyšuje i západní typ stravování (vysokotučná dieta), i proto mají obézní lidé v těle chronický zánět a vyšší hladinu endotoxinů. Vylučující se zánětlivé toxiny aktivují nadměrné vylučování střevní bílkoviny, tzv. zonulínu. Právě zonulín určuje propustnost střevního obsahu přes střevní sliznici do oběhové soustavy. Pokud se aktivuje nadměrně, buňky střevní sliznice se zmenší více, než je povoleno, mikropóry mezi nimi se rozšíří a vznikne nadměrná, patologická propustnost střeva. Viry, toxiny, dokonce celé bakterie pronikají do lymfatické tkáně a do krve. „Oka na síti“ jsou jednoduše příliš velké a přepadává nimi i to, co nemá.

Procesy kolem propustnosti střev se v posledních letech intenzivně zkoumají. Jejich pochopení není zcela jednoduché, což se však ví, je fakt, že zvýšená propustnost střeva vede u každého člověka k zvýšené hladině tzv. endotoxinů v krvi a k ​​chronickému zánětu (resp. se zhorší již existující zánět v těle: ekzém, akné, rosacea atd.). Je dokázáno, že při akutním vzplanutí ekzému je hladina endotoxinů například u pacienta s atopickým ekzémem až 60 krát vyšší ve srovnání se zdravým člověkem!

Děravé střevo není oficiální diagnóza
Změna v propustnosti střev má podíl na vzniku a zhoršení mnoha nemocí, například v rámci metabolického syndromu (ateroskleróza, hypertenze, cukrovka), při zánětech střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), v případě psychiatrických nemocí jako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, autismus, deprese či chronický únavový syndrom.

I proto se v posledním období věnuje zvýšená pozornost problematice tzv. mikrobiómu. Je to souhrn genů všech mikroorganismů, které osidlují naše tělo – bakterií, virů, kvasinek, hub či plísní. A z nich je nejznámější a najprebádanejší právě střevní mikrobióm. Ten má přibližně takový počet buněk mikroorganismů, jako je počet buněk těla. A 150-krát více genů. Hraje svou roli při mnoha onemocněních, rovněž při syndromu zvýšené propustnosti střev (anglicky Leaky gut, děravé střevo).

Tři různé osudy, jeden boj: Za zdraví

0

Úraz, vážné onemocnění, zdravotní postižení. S poznáním, že zdraví je nejdůležitější, přichází často i další zjištění: Bez peněz je boj za zdraví náročnější, často nemožný.

OUR MEDIA SR – ADteam (sponzorovaný obsah) 20.09.2021 14:38 kristianko2nFoto: archiv Kristiánkovej rodiny
Kristiánkovi rodiče získali prostředky na speciální rehabilitace v Berlíně.
Jen za peníze se dají nakoupit léky, terapie, zdravotnické prostředky. Zákon však přesně stanoví, které z nich může zdravotní pojišťovna uhradit z veřejného zdravotního pojištění a které ne.

Již téměř deset let přispívá zdravotní pojišťovna Důvěra svým pojištěncům na potřebnou léčbu nad rámec zákona. Své o tom ví více než 1200 pojištěnců, kterým za tento čas rozdělila více než 1,5 milionu eur.

I Bojovníci za zdraví – Ninka, Kristiánko a Diana, kteří dostali finanční příspěvek od Důvěry v uplynulých měsících.

Nejprve kašel, pak nehybná ruka
Ninka dostala grant na speciální rehabilitaci … Foto: archiv Ninkinej rodiny
Ninka dostala grant na speciální rehabilitaci ruky.
Do 8 let byla Ninka zdravým dítětem. Koncem října 2019 dostala křečový kašel. Diagnóza: bronchitida. Později se zjistilo, že má zánět míchy.

Začala se jí třást levá ruka, později jí přestala hýbat úplně. Aby postiženou ruku co nejvíce rozhýbala, potřebuje neustálou rehabilitaci. „Bohužel, rehabilitace v našem regionu a v domácím prostředí nejsou natolik intenzivně, jak by potřebovala. A v soukromých rehabilitačních centrech, které zdravotní pojišťovny neproplácejí, jsou finančně velmi náročné, „říká máma dnes desetileté Ninka Eva.

Ninkine pokroky, a když malé, jsou pro rodinu velkým krokem k vytouženému cíli. Tím je co nejvíce rozhýbat Ninkinu ​​ruku.
Ninka má jednou ročně nárok na 28-denní lázeňský pobyt, který jí proplatí zdravotní pojišťovna, což však nestačí. „Proto jsme se rozhodli požádat o grant zdravotní pojišťovnu Důvěra.“

Rehabilitační pobyt, na který dostala Ninka finanční příspěvek, má již za sebou a její maminka vidí pokroky. „I když malé, ale pro nás jsou i malé pokroky velkým krokem k vytouženému cíli. Tím je rozhýbat Ninkinu ​​ruku, nejlépe na sto procent. Nebo alespoň do té míry, aby věděla v budoucnu provádět sama všechny samoobslužné činnosti bez asistence, „dodává Ninkina máma.

Kristiánko ještě může vidět
Kristiánko se speciálními hračkami.Foto: archiv Kristiánkovej rodiny
Kristiánko se speciálními hračkami.
Když měl Kristiánko tři měsíce, lékařka si všimla, že zvláštní koulí očima a nereaguje na světlo ani na předměty. Diagnóza zněla hypoplazie zrakových nervů a chiazmy. Lidé s tímto onemocněním mohou vidět všechno, a nemusí vidět vůbec nic.

Kristiánko čtyřnožka ve své dětském pokoji a nenaráží do stěn, směje se na blikajících světýlkách, je to malý zázrak.
„Báli jsme se, že nás náš syn nikdy neuvidí. Začali jsme dělat vše proto, aby se jeho zrak zlepšil. Zatímco se jeho mozek vyvíjí, máme šanci zlepšit jeho zrakové funkce, „říká maminka Zuzana. Rodiče jednoletého chlapečka každý den stimulují jeho zrak světýlky, speciálními světelnými tabulemi, senzorickými hračkami. Od lékařů dostali doporučení absolvovat terapii elektrickými impulsy. Problém je v tom, že je drahá, zdravotní pojišťovny ji neproplácejí a nejblíže se provádí až v Berlíně.

V grantovém programu Důvěry požádali Kristiánkovi rodiče o proplacení části nákladů na první léčení. Uspěli a první terapii už mají za sebou.

„Vidíme první pokroky. Kristiánko začal vnímat velké předměty, umí je rozlišit, například gymnastický balón, počítadlo a světelnou tabuli. Čtyřnožka ve své dětském pokoji a nenaráží do stěn, směje se na blikajících světýlkách, „vysvětluje matka Zuzana.

Chlapeček sice stále nezaostřuje a nevidí malé předměty, rodiče však věří, že i to se časem podaří. „Věříme, že časem rozpozná, že máma je máma a táta je táta,“ uzavírá Zuzana.

Příroda nabízí pomocníky pro žíly. Kteří jsou to?

0

Krev v lidském těle rozvádějí cévy, které se dále člení na tepny rozvádějící krev směrem od srdce a žíly přivádějící krev směrem k srdci. I žíly mohou onemocnět a dokážou nás potrápit.

bs, Pravda 23.09.2021 06:00 pohanka, zdravá strava, celiakie, bezlepkové … Foto: Shutterstock
Pohanka je bezlepková potravina. Vhodná i pro celiatiky.
Pokud bychom změřili na délku každou žílu, tepnu a vlásečnice (céva propojující tepny a žíly) v těle normálního dospělého člověka, dostali bychom se na neuvěřitelné číslo 100 tisíc km. Je to mimochodem více než dvojnásobek obvodu naší planety a necelá čtvrtina vzdálenosti ze Země na Měsíc. Takže není překvapením, že v celém tomto kilometrovém prostoru se můžeme setkat s problémy, a to především v žilách, které se nacházejí v našich nohách. Naše žíly na nohách mají nelehký úkol při pumpování krve proti směru gravitace až ke našemu srdci.

Pokud má krev potíže s pohybem nahoru od nohou, žilní stěny se oslabují a chlopně v jejich nitru se poškozují. Poškozené chlopně přestávají fungovat, krev začíná padat i směrem dolů (tzv. Reflux), a to má za následek vytváření křečových nebo pavoučích žilek. Mezi další příznaky patří nepříjemné mravenčení, pálení, pocity těžkých nohou a otoky, které se projevují zejména večer.

Chirurg Július Muranský: Jak se operují křečové žíly?
Včasná změna životního stylu dokáže výrazně zpomalit rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, zabránit části infarktů a cévních mozkových příhod. Měli bychom do svých životů zařadit více pohybu a konzumovat kvalitní potraviny. Příroda v sobě ukrývá poklady, které nám mohou pomoci při podpoře zdraví cév.

Skvělou potravinou je například pohanka (na fotografii). I když se o ní říká, že je to „jídlo chudých“, pro žilní zdraví neexistuje lepší potravina. Pohanka je totiž nejdůležitějším přírodním zdrojem rutinu. Tato látka (ve skutečnosti jde spíše o komplex látek) patří mezi rostlinné flavonoidy. Rutin zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, čímž je chrání před popraskáním. Může tedy pomoci při všech zdravotních problémech, které s tím souvisí – křečových žilách, popraskaných žilkách v obličeji, sklonu ke krvácení (z nosu, dásní). Rutin v těle funguje ve spolupráci s vitaminem C (navzájem podporují svou schopnost působit v těle jako antioxidant).

Jetel luční je další bylinkou, kterou používali již naši předkové na rozmanité neduhy. Sice jde o skromně vypadající rostlinku, ta však v sobě ukrývá významné účinky na naše zdraví. Zvyšuje elasticitu a pevnost cév a kapilárních stěn. Navíc pomáhá ženám s příznaky spojenými s menopauzou.

Hloh byl odpradávna označován za bylinku „na srdce“. Látky, které v něm najdeme, prospívají srdci i krevnímu oběhu, stimulují srdeční sval a zlepšují prokrvení celého organismu. A mezi další bylinky patří rdesno ptačí, řebříček obecný (lidově nazývaný řebříček) nebo šipka.

Pupínky na tvářičce miminka? Nedělejte tyto chyby!

0

Maličké pupínky nebo bílé uzlíky nejsou u miminek ničím výjimečným a obvykle bývají zcela neškodné. Na vině bývají většinou maminčiny hormony.

db, Pravda 23.04.2020 15:00 miminko, ručník, překvapení, kojenec, batoľaFoto: Shutterstock
Během těhotenství se hodně mateřských hormonů přenáší na nenarozené dítě.
Proč mají miminka vyrážky?
Během těhotenství se na nenarozené dítě přenáší hodně mateřských hormonů, po porodu se pak pomalu odbourávají. Mateřské mléko také uvolňuje máminy hormony. Proces přechodu pak často vede k ucpání kožních žláz a způsobuje tvorbu malých pupínků.

Nikdy je nevymačkávejte
Ale pozor. V žádném případě tyto drobné vyrážky nevymačkávejte, mohlo by to způsobit ošklivý zánět! Nejlepší je nechat je, aby se vyléčili zcela přirozeně. Dobu hojení může zkrátit například malé množství mateřského mléka – naneste jej na postiženou oblast. Vyhýbejte se parfémovaným produktům a výrobkům, které obsahují parafín. Také by neměly být příliš mastné, nepoužívejte proto ani dětský olej.

Zeptali jsme se dětí, na co se nejvíce těší po korona krizi

0

Dětem už je dlouho … Proto jsme je oslovili s otázkou, načež se nejvíce těší, když život bude znovu „normální“.

db, Pravda 11.05.2020 09:00 děti, skákanieFoto: Shutterstock
Dětem už je doma dlouho …
Když máte tři roky, dva měsíce pro vás znamená věčnost. I když se nám problémy našich nejmenších zdají banální, pro ně znamenají svět. Znovu vidět kamarádů ze školky, oslavit narozeniny, setkat se se starými rodiči, jít na koupaliště a moci jít znova na taneční či do školy, to jsou přání, které mají v hlávkách nejčastěji. Všechno jsou to věci, které byly před korona krizí zcela samozřejmé. Načež se tedy tak „správné“ těší?

Julka (4): Nejvíce se těším, že půjdu na koupaliště. A půjdu k Babine a babičce Tince a budu se hrát s kamarádkami na honičku.

Janko (9): Těším se na fotbal a doufám, že budu moci konečně slavit mé narozeniny!

Dianka (10): Nejvíce mi chybí kámoši. Ale škola mi nechybí.

Emil (5): Chci se jít koupat, těším se na mých kamarádů a na dědečka. On je super. Všech chci obejmout a chci jim dát pusu.

Hanka (13): Mně nic nechybí, mohu i nadále telefonovat s kamarádkami a konečně dlouho spát.

Adam (6): Na kamaráda ve školce a nejlepšího kámoše Filipka.

Grétka (13): Po kůrou se nejvíce těším na spolužačky a spolužáky, že půjdu s kámoškami na taneční kroužek a na výtvarný, dokonce se těším i na vyučování živě.

Lucka (8): Těším se na koupání v aquaparku, venčení pejsků v Svobodě zvířat a na dýchání bez roušky.

Boris (12): Těším se, že už nemusím být jen doma a že mohu hrát fotbal.

Pietro (8): Těším se do školy, na kamarády, do družiny a na paní učitelku.

Miško (10): Těším se na to, že mohu zase chodit na tréninky, hraji fotbal a tenis a že mohu s kamarády sportovat, hrát se a legrace!

Leo (7) Na školu, paní učitelku, babku a dědečka.

Lukáš (3): Chybí mi kamarádi. Když už bude ten virus pryč, pozvu mých kamarádů Nika, Tea a Evelin na párty ke mně domů.

Emma (4): Nejvíc ze všeho se těším na kamarádky ze školky, Miu a Amálku, a že ten virus konečně zmizí!

Kubko (5): Na prázdniny. Můj dědeček je můj nejlepší kamarád, jakého jsem měl!

Andrej (3): Hřiště!

Sofia (14): Těším se, že znovu potkám kamarádů a babku a dědečka. A nikdy bych si nemyslela, že to řeknu, ale těším se na školu!

Terezka (3): Jít nakupovat a hrát se venku bez roušky a mojko se s ostatními maminkami …

Knižní novinky pro děti! Zaujmou divy světa i záchranáři

0

Den dětí se blíží, kniha může být pěkným dárkem. Nechte se inspirovat.

Pravda, nb 18.05.2020 17:00
Jak se stavěly divy světa
Jak se stavěly divy světa

Dnes můžeme divy světa jen obdivovat. Někdo je však musel postavit. Jak to lidé dokázali? Rhódský kolos, majestátní pyramidy v Gíze, Alexandrijský maják, uhrančivá Diova socha v Olympii, dech beroucí Artemidin chrám v Efesu, Mauzoleum v Halikarnassu, ale i mýty a legendami opředené visuté zahrady v Babylonu. Každý byl jedinečný, jeho krásu a velkolepost opěvovali největší básníci a spisovatelé své doby. Všichni jejich toužili spatřit na vlastní oči, s touto knihou se může malý čtenář i jeho rodiče vrátit v čase a nahlédnout pod pokličku tvůrců dávných architektonických skvostů!

záchranářské pohádky
záchranářské pohádky

V pohádkách jsou zázraky běžné. Do Záchranných pohádek se však dostalo mnoho zázraků z každodenního života. Nevěříte? Dvacet vtipných pohádkových příběhů má jednoznačných hrdinů – hasičů, lékařů a policistů. Kromě nich se však můžete těšit i na víly, vodníků, skřítků, princezny a další známé pohádkové postavy. Všichni spolu se postarají o to, aby při různých nehodách, darebáctví a lumpárnu vždy vše dobře dopadlo.

Ptáci našich lesů
Ptáci našich lesů

Pozorovat volně žijící ptáci je velké, ale ne zrovna lehké dobrodružství. Proto je dobré, abychom šli do přírody připraveni a obeznámeni s tím, co můžeme vidět, a v našem případě i slyšet. Ať už půjde o vyhlášených mistrů zpěvu nebo známých křiklounů. Díky této knížce se můžete naučit nejen rozeznávat jednotlivé ptáky podle zvuků, které vydávají, ale leccos zajímavé se tu o nich i dočtete.

Prořezávají vašemu miminku zoubky? Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

0

S prořezáváním mléčných zubů je typicky spojen pláč a podrážděnost způsobené bolestí.

TASR 23.06.2020 15:00 dítě, úsměv, zubyFoto: Shutterstock
První zuby se u dítěte většinou začínají objevovat ve čtvrtém až šestém měsíci života.
Miminka mohou mít bolestivé, oteklé a někdy zduřelé dásně, sklon dávat si do úst prsty nebo různé předměty a mohou vydatnější slinit. Vyskytují se i ztráta chuti k jídlu, neklidný spánek či problémy s usínáním. Pomoci může tekutá strava i odvádění pozornosti. Informuje o tom dětská lékařka Andrea Žemberová.

První zuby se u dítěte většinou začínají objevovat ve čtvrtém až šestém měsíci života. Někdy se však stává, že i roční dítě má stále bezzubý úsměv. „Nejčastěji růst zubů provází zvýšené slinění, plačtivost, kousání všeho, co dětem přijde do cesty, případně vlastních prstů, někdy nechutenství a zhoršený spánek. Pokud má dítě horečku, rýmu nebo řídké stolice, jde již o projev infekce, kterou si donesla do úst neustálým vkládáním hraček, předmětů z okolí nebo vlastních prstů, „říká Žemberová. Pokud tyto příznaky trvají déle než tři dny nebo jsou intenzivní, doporučuje kontaktovat pediatra.

Tolerance bolesti u dětí je podle lékařky různá. Pokud se cítí dobře, není třeba tento proces vůbec řešit. „Pokud je dítě bolavé a plačtivé, můžeme mu pomoci masáží dásní čistým prstem, případně nabídnout Kousátko, které je bezpečné tvarově i použitým materiálem a dá se hygienicky udržovat,“ tvrdí. Není vhodné podávání teplé stravy ani ovocných šťáv, které by mohly bolavé místo ještě více podráždit. Vhodné je upravit stravu na tekutou, která se dá v případě potřeby podávat i brčkem. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a pomáhá odvést pozornost dítěte různými atraktivními činnostmi.

„Existují různé gely na znecitlivění, ale třeba si dávat pozor na jejich složení, protože všechno, co dítěti dáte do úst, se vstřebá do krve o to více, pokud jsou dásně oteklé a prokrvené,“ upozorňuje. Proto je podle ní třeba se vyhnout zejména gelem obsahujícím benzokain, který může poškodit hemoglobin, tedy krevní barvivo přenášející kyslík. Gely utlumí bolest, dáseň mírně znecitliví a dítěti se uleví. Některé však obsahují chemickou sloučeninu lidokain, který sice přináší úlevu od bolesti, ale třeba si uvědomit, že lidokain je anestetikum, které se používá iv nemocnicích při léčbě velkých zdravotních potíží, a na dětský organismus může mít i negativní účinky.

Varuje před potlačováním bolesti dítěte i jinými léky. Na posílení imunity je však vhodné mu v čase prořezávání zubů podávat vitamíny C, B a D, případně probiotika. Riziko různých infekcí je totiž v tomto období přirozeně vysoké, protože děti si dávají do úst vše, co najdou. „Proto by mělo být samozřejmostí i dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, přizpůsobených věku, povaze a temperamentu dítěte,“ uvedla lékařka.

Mléčné zuby jsou menší než trvalé, mají kratší a tenčí kořeny a méně odolnou sklovinu. Ve srovnání s trvalejšími zuby mají i světlejší barvu. Kořeny mléčných zubů se věkem zkracují a celý tento proces končí uvolněním korunky mléčného zubu s úplně spotřebovaným kořenem ze zubního lůžka. Mléčné jednotky za trvalé se vyměňují kolem šesti let věku dítěte.

Nejnovější články